Noc s Andersenem 2013

Letošní Noc s Andersenem je za námi. Tentokrát byla něčím zvláštní a asi každého hned napadne čím. Ano, poprvé jsme spali v nové budově naší knihovny. Ale tím, že začínáme spaním, vlastně začínáme od konce. Vraťme se tedy na začátek. Na letošní noc se přihlásilo dvacet tři dětí a dorazily opravdu všechny. Než se ale sešly, tak ty, co dorazily dříve, se na chvilku natáhly s pěknou knihou.

Jaké jsme měli letos téma, kterému jsme se po celý večer věnovali? Tentokrát jsme se podívali do historie našeho města a na rod Thun-Hohensteinů. A při té příležitosti jsme se vydali na večerní návštěvu zámku. Tam nás přivítala komtesa (paní Klára Kozlíková), která nás prováděla a seznamovala s částí historie rodu Thunů a zámku. Dozvěděli jsme se třeba, který skladatel pobýval na zámku, čím jsou zvláštní obrazy Thunů a další zajímavosti. Během prohlídky jsme plnili úkoly, za které jsme dostávali zlaté mince. Na konci prohlídky nás navštívil dokonce i pan hrabě František Antonín Thun a za získané zlaťáky (protože jsme splnili všechny úkoly, tak nám žádný zlaťák nechyběl) nám předal glejt, kterým naše nabyté znalosti potvrdil. Prohlídka se nám moc líbila a moc za ní paní Kozlíkové děkujeme.

Během prohlídky už se venku zcela setmělo a tak jsme se vraceli nočním Děčínem zpátky do knihovny. V knihovně jsme si dál povídali o Thunech, tentokrát ale o dětech pana hraběte Františka Antonína. Děti měli za úkol si vést deníky. A právě z jejích deníků jsme si povídali o jejich běžném životě, o vyučování, o jejich hrách či o tom, že mladí pánové Thunové chodili rádi lovit. Poté jsme na základě jejich deníků plnili různé úkoly, zkoušeli jsme krasopisně napsat své jméno, poznat světadíly na slepé mapě světa, kreslit či se naučili německy pozdravit.

Po splnění úkolů na nás čekal již tradiční noční pochod knihovnou. Procházka novou knihovnou jen za svitu baterek byla trochu strašidelná, ale zvládli jsme to úplně všichni. A protože už mezitím hodiny odbily půlnoc, nezbylo nic jiného, než zalézt do spacáků. Na dobrou noc jsme si ještě četli z knihy Deník malého poseroutky. Pak už jsme jen zavřeli oči a spokojeně spali až do rána. Noc v nové knihovně byla hodně zajímavá a moc se nám všem líbila. Rozhodně se těšíme na příští rok.

O děti se během noci staraly paní knihovnice Jana Plešáková, Eva Kubšová a Pavlína Hejduková, fotky nafotil a povídání napsal pan knihovník Zdeněk Hulbach a se vším nám pomahála a dětem na dobrou noc četla dobrovolnice slečna Lucie Horáková.

1 komentář u „Noc s Andersenem 2013