Vím. Víš? Víme! – K. H. Mácha

machaOd 1. října do 16. 11. můžete v naší galerii Na schodech shlédnout výstavu věnovanou 200. výročí narození Karla Hynka Máchy, kterou pro Vás připravila PeadDr. Jitka Šobrová ze ZUŠ Děčín. A spolu s výstavou si pro vás připravila i vědomostní soutěž.

Soutěž je určena pro starší žáky základních škol a studenty středních škol. Odpovědi odevzdávejte do konce října do dětského oddělení nebo na hlavní půjčovnu naší knihovny. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže bude v den nedožitých 200 let básníka – 16. 11. v 16.00 hod. na malém sále Městské knihovny.

Soutěžní otázky:

1. Které hrady a hory Mácha navštívil a nakreslil, jaké výtvarné techniky použil?
    Kde se nyní jeho kresby a zápisky nacházejí?
  2. Které z hradů jsi navštívil(a) nebo viděl(a) Ty?
  3. Pokus se dostatečně zachytit svoji vlastní prázdninovou cestu nebo pobyt- formou deníku, ilustrací, poznámek, fotografií atd.
  4. Pokus se o vlastní ilustraci libovolného motivu z Máchových básní, deníků, povídek…
  5. Kudy a jak cestoval K.H.Mácha do Itálie. (viz. Deník cesty do Itálie) +promítni si dnešní cestovní ruch a dobu K.H. Máchy
  6. Který benátský most je zobrazen na ilustraci? V kterém Máchově díle se děj odehrává v Benátkách?
  7. Která známá místa a hrady viděl K.H. Mácha ze svého bytu v Litoměřicích? ( viz. Dopis Eduardu Hindlovi 9.10. 1836 )
  8. Vyjádři „po svém“ nejkrásnější vyhlídku – rozhled do krajiny či města – kterou jsi kdy v životě zažil(a). (…básní, popisem, kresbou…)
  9. Jak se jmenovalo dříve dnešní Máchovo jezero? Jak se jmenovalo dříve ( v době Máchy) Karlovo nám. v Praze?
    —————“—————————— Václavské nám. v Praze?
    —————“—————————— Nerudova ulice?
    Kterými pražskými bránami mohl Mácha vycházet na své cesty po Čechách?
  10. Najdi na mapě Prahy místa, kde se Mácha narodil, kde bydlel později s rodiči, kde bydlela jeho milá Lori, kde studoval gymnázium a filozofii, kde se konaly divadelní zkoušky s J.K. Tylem u Kajetánů v dnešní Nerudově ulici. ( zakresli do mapy Prahy – intrnet, tisk…)
  11. Ke které části básně Máj byla vytvořena (dle Tebe) vystavená ilustrace?

Všechny otázky se vztahují k výstavě, proto nápovědu či v otázkách uvedené obrázky hledejte právě na výstavě v naší galerii!

Otázky si můžete stáhnout zde ve formátu pdf a ve formátu doc (word).

Vím. Víš? Víme! – K. H. Mácha Vím. Víš? Víme! – K. H. Mácha Vím. Víš? Víme! – K. H. Mácha Vím. Víš? Víme! – K. H. Mácha