Tipy z knihovny na prázdniny

Milé děti. Začaly vám prázdniny a vy určitě budete někde u vody, u babiček, u moře, na táborech a dalších místech. A my věříme, že ve všem tom letním dobrodružství si najdete i chvilku pro to si něco přečíst. A abyste měly z čeho vybírat, máme tu pro vás pár tipů.

kuky se vraciKuky se vrací

Jan Svěrák

Nejoblíbenější hračkou šestiletého Ondry je plyšový Kuky. A právě toho mu maminka vyhodí do popelnice. Z Kukyho se totiž sype dřevitá vlna a to není dobré pro Ondrovo astma. Večer před spaním si Ondra představuje, jak se Kuky touží vrátit domů, a co pro to všechno musí podniknout ve světě lesních zvířat a bytostí, která, na rozdíl od něj, nejsou na mazlení zvyklá. A tak naivní dětská fantazie opřená o předškolní vědomosti a živená steskem po milované hračce spřádá dojemný a napínavý příběh o medvídkovi, který chtěl zůstat na poličce, ale musel se postavit na své plyšové nohy a stát se hrdinou. Jan Svěrák tuto knihu napsal podle stejnojmenného filmu Kuky se vrací, který natočil v roce 2010. Ilustracemi text doplnil autor výtvarné podoby filmu Jakub Dvorský.

mourrisonMourrison 2

Lukáš Fibrich

Hrdina bez kázně a hany Kocour Mourrison, hrdina komiksů z časopisu ABC, Vám přináší druhý svazek svých nejlepších příběhů. Známý kočičí sympaťák opět přemítá o světě, řeší trable s kočkami a užívá si života. „Není to Garfield ani Tom bez Jerryho a ani žádná jiná známá provařená kóča, ale česká inteligentní odpověď na zmíněné kočky. Mourrison je pohodové čtení, které lze doporučit jak mládeži, tak i těm odrostlejším a dospělejším.“

syrenSyren

Angie Sage

V pátém pokračování fantastické série se Septimus se svým drakem Ohnivákem vydává znovu na dalekou pouť přes moře, aby přivezl své přátele zpátky domů. Teď, když má za sebou hrdinskou cestu do domu foryxů a byl čarodějkou Marcií povýšen do stavu tovaryšského, se tento úkol zdá jednoduchý. Ale návrat domů se zkomplikuje. Při nočním letu přes moře přátele zastihne zuřivá bouře a do Ohniváka udeří blesk. Naštěstí se nedaleko nachází ostrov, na kterém Septimus s Broučínem a Jennou nouzově přistanou a pokusí se draka zachránit.
Tady Septimus potkává záhadnou dívku Syrah. Za to, že draka vyléčí, však žádá po Septimusovi pomoc. Kdo je Syrah? Duch? Přízrak? Zoufalý Septimus slíbí cokoliv, ale netuší, jaká hrůza ho vzápětí čeká.
Shodou podivných náhod a po řadě neuvěřitelných dobrodružství se na ostrově opět setkávají i další Septimusovi kamarádi a společnými silami se pustí do boje proti zlu, jehož ztělesněním je duch Tercius, který usiluje o zkázu hradu i jeho obyvatel daleko za mořem. Jen díky nesmírné statečnosti a obětavosti všech se podaří jeho úmysly odvrátit.

isolaIsola

Isabel Abedi

Představte si, že je vás dvanáct a dostanete obrovskou příležitost stát se herci ve filmu natáčeném na opuštěném ostrově. Ovšem nejen pro sedmnáctiletou Veru, která má vlastní důvody k pobytu na ostrově, se tato, na první pohled příjemná idyla, změní v nedobrovolné vězení. Jaké tajemství se tu skrývá? Kdo je krásný Moon, tichý Pearl, stále provokující Joker, kdo jsou ve skutečnosti? Všichni jsou vtahováni do děje, o němž nevědí, jestli je skutečný nebo smyšlený. Výstřední režisér je donutí hrát hru, na niž nikdo z nich nebyl připraven. Hru, na jejímž konci čeká smrt. Isola napínavý milostný příběh, dech beroucí thriller zaujme fanoušky seriálu Ztraceni.