Svět knihy 2010 nejen se Zlodějíčkem Bublou

Ve dnech 13. – 16. května se v Praze konal již 16. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. A tak jsem se na něj vypravila. Nejen se podívat, co nového se děje ve světě dětských i dospělých knih, ale hlavně, abych paní ilustrátorce Martině Skala předala vaše kresby ke knížce Zlodějíček Bubla.

V uplynulých dnech jsem se s některými z Vás, našich mladších čtenářů, setkávala při čtení z knihy Astrid Lindgrenové Zlodějíček Bubla. Po těchto hlasitých čtení jste nám nakreslili moc hezké obrázky inspirované právě touto knihou. Podívat se na ně můžete v části Tvoje tvorba. A tyto obrázky jsem vzala sebou, abych je předala paní ilustrátorce Martině Skala a pozdravovala ji od Vás. Paní Skala, která převážně žije v Americe, z nich měla velkou radost, a napsala nám do knihy pěkné věnování. Následující fotky jsou z její výtvarné dílny, kde děti kreslily zlodějskou masku. A pozor, na fotkách není skutečný zlodějíček Bubla, ale Martina Skala, která se za něj převlékla.

Svět knihy 2010 nejen se Zlodějíčkem Bublou Svět knihy 2010 nejen se Zlodějíčkem Bublou Svět knihy 2010 nejen se Zlodějíčkem Bublou

Kromě setkání s paní Skala jsem navštívila i několik besed s dalšími autory a ilustrátory.  A tak letem knižním světem se teď můžete podívat na fotky, které jsem na besedách nafotila.

Na první fotce můžete vidět pány Jana Sobotku a ilustrátora Jiřího Fixla, kteří vyprávěli nejen o jejich  společné knize O čertu Pepiášovi, ale také o tom, jak se píší pohádky a kreslí čerti. Navštívila jsem také besedu mladé Sandry Vebrové, autorky fantasy série o  malém vlkodlakovi Lukovi. Patříte-li mezi Lukovi příznivce, pak se těšte, Sandra Vebrová pro Vás chystá již třetí díl. Další mladou autorkou byla Michaela Burdová, která četla ze své trilogie Poselství jednorožců o bájné zemi Lilangarii, zemi plné elfů, čarodějů a jednorožců.

Velmi zajímavá, spíše pro starší účastníky, byla Dílna tvůrčího psaní spisovatelky Daniely Fischerové (pro děti napsala např. Duhové pohádky nebo novější Pohádky z Větrné lhoty). Spisovatelka Ivana Peroutková četla z další knihy žádané série o Aničce. Tentokrát se Anička vypravila na dovolenou k moři.  Také jsem se zastavila u Michaely Kukovičové a její výtvarné dílny na téma Řecké báje. Na závěr jsem si vyfotila spisovatele Zdeňka Šmída a autogramiádu Markéty Vydrové, což je podle mého jedna z nejpopulárnějších současných ilustrátorek dětských knih.

Knižní veletrh mě ujistil o tom, že pozornost na dětskou literaturu je stále velká a zájem o knihy pro děti nepolevuje. A tak věřím, že Vás všechny naše dětské čtenáře budu i nadále potkávat v naší knihovně. A jestli vás nějaká z knih, o které jste si tu mohli přečíst, zaujala, stačí jen, abyste nás navštívili a požádali o ni. Máme je všechny.

Těší se na Vás vaše knihovnice

Jana Plešáková