Milé děti, nepřehlédněte nabídku knih, které jsou z novinek na měsíc květen. Doporučené, ale i jiné knihy si můžete vypůjčit ve své knihovně.
Dovádivé básničky pro kluky a holčičky
Romana Suchá
Knížka jednoduchých básniček s hříčkou je určena pro dovádění ve dvojicích – buď dospělý + dítě, nebo dítě + dítě. Další jsou určeny pro dětské skupiny. Básničky jsou zaměřeny na rozvoj prosociálního chování dítěte, rozvoj řeči, pohybových dovedností a vytvoření vztahu, ať už s blízkou dospělou osobou, nebo s vrstevníky. Většina veršovaných hříček vyžaduje vzájemnou spolupráci. Vytvoření blízkého vztahu s mámou a tátou je pro dítě velmi významné. Neméně důležité je však i jeho setkání s vrstevníky. Básničky mohou pomoci dospělým i dětem, aby se při dovádění vzájemně „potkávali“ a společně se smáli.
Martin Reiner, Michal Viewegh a Pavel Šrut
Na počátku všeho bylo slovo nakladatele, který si přál vydat knihu příběhů o kouzelných bytostech mezi námi. Nápad, aby se nad zadáním sešli tři spisovatelé a aby oněmi kouzelnými bytostmi byly maminky, šel s prvním ruku v ruce. Nejprve se tedy zdálo, že každý z oslovených napíše svůj příběh pro děti z pohledu tatínka, který vypráví svým vlastním potomkům o jejich mamince. Naši tatínkové, Pavel Šrut, Michal Viewegh a Martin Reiner, ale velmi rychle povznesli své ambice a námět se jim začal zdát příliš jednoduchý. Přitažlivější jim přišlo, aby maminka byla v příbězích jen jedna… Vlastně nejen maminka, taky jeden strýček, a celá rodina, kolem které se jejich vyprávění točí. A tak vznikly tři příběhy, které zachycují tutéž maminku v různých obdobích života. Knížku, která představuje překvapivě spojitý celek, dovedla k dokonalosti Galina Miklínová svou grafickou úpravou a ilustracemi. Můžete ji chápat jako vydařený kolektivní literární experiment, anebo jako volnou sbírku povídek balancujících na hranici mezi světem dětí a světem dospělých. Ale především se můžete spolehnout, že pokud z ní budete předčítat svým dětem nebo i známým, nebudete je ani na vteřinu nudit.
Jaromír František Palme
Se zajímavou, lehce potrhlou rodinkou jedenáctiletého Tadeáše se čtenáři seznámili už v knížce Tadeáš a hradní tajemství. Kromě vypravěče do ní patří jeho o tři roky starší sestra Klára a křehká maminka, které hrají na niněru, trumšajt a další neobvyklé historické hudební nástroje, jež vyrábí šikovný tatínek. Ve volném pokračování se muzikantská rodina, tentokrát i s mluvícím psem, vypraví na keltský hudební festival do bretonského města Lorientu. Už cestou zažívají veselé i strašidelné příhody. Tadeáš se setká s vílou, nalezne poklad, dozví se, jak to bylo s bájným městem Ys, a přitom stále zjišťuje, že mnohé věci jsou nakonec úplně jinak, než se na začátku zdají. Pět vtipných vyprávění, které pobaví menší i větší čtenáře, přičemž se opět navíc dozvědí něco nového (nyní o půvabné i tajemné Bretani).